INFORMACJE






 

Dekarz

Zapraszamy absolwentów szkół gimnazjalnych

do 3 letniej Zasadniczej Szkoły Zawodowej

kształcącej w zawodzie

DEKARZ

Dekarz to specjalista trudniący się kryciem dachów, ich konserwacją i naprawą oraz montażem urządzeń służących do odprowadzania wody z powierzchni dachów.

Dekarz przygotowany jest do wykonywania pokryć dachowych o obróbek dekarskich; wykonywania montażu okien dachowych, wyłazów, świetlików i urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej; wykonywania odwodnień połaci dachowych oraz remontu i rozbiórki pokryć dachowych, obróbek dekarskich i odwodnień połaci dachowych.

Dekarz pracuje zarówno w swoim warsztacie, gdzie przygotowuje materiały niezbędne do wykonywania konkretnego projektu, jak i na budowie podczas montażu dachu. Jest to praca niebezpieczna, ciężka - fizyczna, wymagająca dokładności i zmysłu estetycznego. Osoba na tym stanowisku powinna cechować się: bardzo dobrą sprawnością fizyczną - nie ma zaburzeń zmysłu równowagi, dokładnością, systematycznością, solidnością i umiejętnością współdziałania z innymi pracownikami. Poza tym musi mieć refleks, podzielność uwagi, zdolności manualne i konstrukcyjne oraz wyobraźnię przestrzenną.

Praca przy pokryciach dachowych jest trudna i bardziej niebezpieczna niż tradycyjne roboty budowlane, a fachowców w tej dziedzinie w naszym kraju jest bardzo mało. Polscy dekarze są bardzo cenionymi fachowcami w Unii Europejskiej, stąd wielu z nich pracuje poza granicami Polski. Dekarz może być zatrudniony wszędzie tam, gdzie prowadzone są prace budowlane.

Zasadniczą szkołę zawodową można ukończyć otrzymując jedynie świadectwo jej ukończenia, bądź też dyplom poświadczający kwalifikacje w zawodzie, o ile uczeń przystąpi do nieobowiązkowego egzaminu zdawanego przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną (pod koniec klasy III -B.12- Wykonywanie robót dekarskich).

Po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej naukę można kontynuować w liceum ogólnokształcącym (nauka trwa dwa lata) lub trzyletnim technikum.